« Kto nie dostanie kred… | Strona domowa | Jaki kredyt konsolida… »

Co musisz wiedzieć o punktacji kredytowej?

poniedziałek, 02 październik 2017 at 10:49 am. Użyte znaczniki: , , ,

Przez wiele lat konsumenci byli ociemniali w odniesieniu do rzeczywistych współczynników oceny wiarygodności kredytowej i tego jaki te mają wpływ na zdolność do zaciągania pożyczki. Teraz wraz z bezpośrednim dostępem do samoobsługowych stron internetowych konsumenci są wreszcie uprawnieni do lepszego zrozumienia osobistego kredytu. Dzięki czemu świadomie odrzucają mity o wiarygodności kredytowej, wiedzą jak zadbać o bezpieczeństwo przed oszustwami tożsamościowymi i kradzieżą oraz wiedzą jak poprawić ten wynik.

Co to jest wynik kredytowy?

Wynik kredytowy jest wynikiem równania matematycznego, który ocenia wiele rodzajów informacji, które znajdują się w raporcie kredytowym. Potencjalni kredytodawcy zazwyczaj sprawdzają raport kredytowy i wynik kredytowy wraz z innymi czynnikami, takimi jak zdolność i prawdopodobieństwo spłaty długu.

Oceny kredytowe są często nazywane "wynikami FICO", ponieważ większość punktów kredytowych jest wyprodukowanych za pomocą oprogramowania opartego na modelu opracowanym przez Fair Isaac and Company ("FICO"). Więcej informacji na temat wyników FICO można znaleźć w sieci internetowej. Masz prawo do bezpłatnej kopii swojego raportu kredytowego raz na dwanaście miesięcy.

Co tworzy punktację kredytową?

Wynik FICO zazwyczaj wynosi od 300 do 850, a wyższy wynik wskazuje na niższe ryzyko kredytowe. Wyniki FICO są obliczane z wielu źródeł informacji zawartych w raporcie kredytowym, które opierają się na znaczeniu następujących pięciu kategorii dla ogółu społeczeństwa:

Historia płatności 35%

Czy płatności zostały dokonane w czasie?

Kwoty należne na kontach 30%

Czy saldo jest bliskie limitowi?

Długość historii kredytowej 15%

Jak długo Twoje konta są otwarte?

Nowy kredyt 10%

Ile nowych rachunków zostało otwartych?

Rodzaje kredytów które masz już na koncie 10%

Czego nie znajdziesz w rankingu kredytowym?

Rasa, kolor, pochodzenie narodowe, płeć, wiek, stan cywilny. Nie znajduje się tam ani twoje wynagrodzenie, ani zawód, tytuł, informacje o zatrudnieniu czy nawet adres zamieszkania. Każda stopa oprocentowania jest naliczana na Twoich rachunkach kredytowych. Wszelkie elementy, takie jak pomoc rodzinna / podopieczna, umowy najmu, udział w doradztwie kredytowym – tego też tam nie znajdziesz.

Co może mieć wpływ na mój wynik?

Twoja ocena FICO to "migawka" Twojej historii kredytowej w danym momencie i może się zmieniać w oparciu o czynniki, które tworzą punktację kredytową. Jeśli pojawią się późne płatności może to mieć wpływ. Historia kredytowa - jeśli spłacisz dług lub zbiórkę- zamknij konto, bo odpis kredytu pozostaje w raporcie kredytowym przez co najmniej siedem lat. Wysokie saldo - utrzymuj niespłacone saldo na kartach kredytowych i innych "odnawialnych" rachunkach. Nowy kredyt - jeśli przez krótki czas zarządzasz kredytem - nie otwieraj wiele nowych kont. To ważne!