« Co należy wybrać, lok… | Strona domowa | Najciekawsze instrume… »

Największe zagrożenia na rynku pośrednictwa kredytowego

poniedziałek, 27 marzec 2017 at 1:03 pm. Użyte znaczniki: , , , , , , ,

Niezależni doradcy kredytowi funkcjonują na rynku krajowym mniej więcej od początku lat dziewięćdziesiątych. Najczęściej współpracują z wieloma instytucjami finansowymi, a przez to dywersyfikują portfel w indywidualnej ofercie. Czy warto w ogóle ufać pośrednikom kredytowym i w jakich sytuacjach się naprawdę przydają? W artykule podyskutujemy o zagrożeniach na rynku pośrednictwa kredytowego, a także o pozytywnych trendach. Kliknij to, a znajdziesz tani kredyt gotówkowy.

Główne zagrożenia w branży doradztwa kredytowego

Warto zauważyć, że pośrednictwo kredytowe rozwija się już nie tylko w formacie stacjonarnym, ale przede wszystkim multimedialnym. Nie musisz obecnie zgłaszać się osobiście do niezależnego doradcy kredytowego, aby porównać wszystkie oferty z rynku. Wystarczy wykorzystanie bezpłatnych porównywarek kredytów gotówkowych, kart kredytowych, a także innych rodzajów zobowiązań finansowych. Większość doradców ogłasza się przez portale internetowe i przez polecenia. Najczęściej widzisz oferty niezależnych doradców kredytowych, ale niezależność to z reguły pewien mit. Doradca kredytowy zarabia na podstawie prowizji od dużych pożyczkodawców. Jeżeli w konkretnej ofercie banku detalicznego występuje spora prowizja, wtedy doradca kredytowy naciska na podobny produkt ze względu na maksymalizację osobistego wyniku ekonomicznego. Trudno zatem mówić o pełnej niezależności przy nierównowadze stawek prowizji przy promocji kredytów gotówkowych, hipotecznych, innych. Na rynek doradztwa kredytowego może wejść praktycznie każdy człowiek, bez kwalifikacji, bez doświadczenia, bez minimalnej wiedzy ekonomicznej. Wystarczy przejście podstawowych szkoleń z obsługi klienta w banku lub parabanku, a także właściwa forma prezentacji przed klientami. Prośba o przedstawienie referencji jest zatem bardzo wskazana przed nawiązaniem długoterminowej współpracy z doradcą kredytowym. Doradca kredytowy działa w oparciu o ogólne normy prawne. Nie musi pozyskiwać skomplikowanych certyfikatów, ani zdawać poważnych egzaminów branżowych. Z tego powodu bardzo trudno porównywać doradców między sobą, np. względem rzetelności. Najwięcej problemów dla branży kredytowej generują najczęściej przypadkowi specjaliści, wręcz samozwańczy eksperci. Złe normy udzielania kredytów przez niezależnych doradców odbijają się bezpośrednio na zaufaniu do większych kredytodawców.

Czym charakteryzuje się dobry doradca kredytowy?

Oczywiście współpraca z doradcą kredytowym to też kilka ciekawych szans. Skuteczny doradca kredytowy posiada nacisk negocjacyjny na dużych kredytodawców, a to pozwala zoptymalizować koszty umowy kredytowej, często znacznie poniżej średnich stawek branżowych. Kolejna sprawa to szybkie porównywanie ofert banków, parabanków, inwestorów indywidualnych. Często bowiem niezależni doradcy współpracują z dużymi, prywatnymi inwestorami, którzy interesują się udzielaniem stosunkowo ryzykownych pożyczek. Doradca kredytowy pomaga też w negocjacjach, wyjaśnia podstawowe warunki podpisania umowy, najczęściej dociera bezpłatnie do klienta na rozmowy o ofercie. Posiada też wiele branżowych statystyk dotyczących udzielania kredytów w konkretnych instytucjach. Dobry doradca nie powinien naciskać na żadną ofertę, ale jasno przedstawić warunki współpracy u wszystkich pożyczkodawców. Dobry doradca kredytowy charakteryzuje się wykształceniem ekonomicznym, finansowym, ma potwierdzone wyniki, własną grupę nacisku na banki i parabanki, ocenia dokładnie sytuację kredytobiorcy i nie korzysta tylko z najwyższych stawek prowizji. Co myślisz o pośrednictwie kredytowym w kraju?