Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

15 02 21 - 12:38

Kredyt konsolidacyjny – to pojęcie, które dość często możemy usłyszeć w odniesieniu do usług bankowych. Czym on właściwie jest?

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu posiadanych przez nas zobowiązań finansowych w jedno. W ten sposób zamiast kilku rat płacimy tylko jedną. Może to stanowić spore odciążenie dla wielu osób. Kredyt konsolidacyjny umożliwia nam bowiem otrzymanie mniejszej raty. W ten sposób możemy podratować nasz budżet. Jakie kredyty możemy skonsolidować? Między innymi kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny czy zadłużenie rachunków bieżących. Nie jest to jednak rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Kredyt konsolidacyjny może otrzymać osoba, która posiada odpowiednią zdolność kredytową. Podchodźmy do niego z rozwagą. Co prawda zobowiązanie to może wiązać się z niższą ratą miesięczną, ale jednocześnie Jego koszty mogą okazać się wyższe. Przede wszystkim ze względu na wydłużenie okresu kredytowania. Jest to jednak niezbędne, jeśli chcemy obniżyć miesięczną ratę. Może być to w krótkiej perspektywie atrakcyjne, ale patrząc długoterminowo może być zgubne. Będziemy bowiem zobowiązani do oddania większych odsetek, wzrosnąć mogą też koszty związane z prowizją. A jeśli chcemy wiedzieć więcej na temat kredytu konsolidacyjnego, to warto dodać, że jest to kredyt celowy przeznaczony na spłatę naszych dotychczasowych zobowiązań. Warto jednak podkreślić, że wcale nie musimy konsolidować wszystkie nasze pożyczki czy kredyty. Możemy skonsolidować tylko wybrane zobowiązania.

Osoby, które decydują się na konsolidację, zazwyczaj kierują się chęcią obniżenia miesięcznych zobowiązań. Po dokonaniu wyboru dotyczącego tego, jakie zobowiązania chcemy skonsolidować, bank udzielający nam konsolidacji spłaci nasze długi. Jest to więc kredyt celowy. Nie ma możliwości, by kwota kredytu trafiła do naszych rąk. Ale jeśli chcemy, możemy poprosić o dodatkową kwotę w postaci otrzymania dodatkowej kwoty na dowolny cel. Jest to dość wygodne rozwiązanie. Zwłaszcza dla osób, które chcą np. podreperować jeszcze mocniej domowy budżet. Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego? Przede wszystkim niższa wysokość raty miesięcznej w stosunku do sumy rat, które dotychczas płaciliśmy. Płacimy też jedną ratę. Dzięki temu nie musimy już o niczym innym pamiętać. I zmniejsza się szansa na to, że zapomnimy o terminowej spłacie. A tym aspekcie może warto pomyśleć o przelewie stałym? Dzięki temu nie będziemy musieli o ręcznym przelewaniu kwoty. Kolejną zaletą jest możliwość pożyczenia wcześniej wspomnianej dodatkowej kwoty. Przy czym wysokość dodatkowo pożyczanych środków zazwyczaj nie przekracza 10 procent całości kredytu, który zaciągamy. Ostateczna wysokość tej kwoty jest jednak uzależniona od naszej zdolności kredytowej. Nie bez znaczenia jest również bank, w którym składamy wniosek, czy nasza indywidualna sytuacja. Miejmy to wszystko na uwadze.