Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy

24 07 20 - 16:11

Zakup samochodu to dla wielu osób plan, który prędzej, czy później wypełnią. Jest to dość poważna inwestycja. Dlatego niewiele osób jest w stanie zapłacić za niego z własnej gotówki, stąd popularność kredytów samochodowych. Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy? To bardzo proste, wejdź na www.kredytomania.eu i załatw to w paru krokach.

Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego, obecnie banki oferują mnóstwo produktów tego rodzaju, dopasowanych do naszych potrzeb. Kredyt samochodowy z racji tej celowości oznacza to, że środki, które zostaną nam przyznane z jego tytułu muszą zostać przeznaczone na zakup konkretnego celu, czyli w tym przypadku pojazdu. Banki oferują bardzo często kredyty na atrakcyjnych warunkach. Wynika to głównie z tego powodu, że samochód staje się rodzajem zabezpieczenia dla banku. W jaki sposób się to dzieje? Bank wymaga różnego rodzaju zabezpieczeń, np. poprzez wykupienie ubezpieczenia AC, jak również wkładu własnego. Jeśli nie mamy pieniędzy na wkład własny, wtedy najpewniej znajdziemy bank, który nie będzie wymagał tego. Jednak wkład własny zazwyczaj pozwala na zmniejszenie oprocentowania czy prowizji. Pamiętajmy, że biorąc kredyt samochodowy nie musimy kupować wyłącznie samochodu, za jego pośrednictwem możemy kupić też inny pojazd i może być on zarówno nowy, jak i używany.

Samochód możemy zakupić też za pomocą kredytu gotówkowego, oferują go zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Jednak banki zazwyczaj oferują nieco lepsze warunki. Choć z drugiej strony firmy udzielające pożyczek niekiedy nie wymagają dużego kompletu dokumentów w postaci zaświadczeń o dochodzie czy innego tego rodzaju dokumentów. W przypadku kredytów gotówkowych nie musimy jasno określać celu, na jaki bierzemy kredyt. Pieniądze zostają przelane na nasze konto, a my nie musimy określać, na co je wydamy. Niestety zazwyczaj kredyty gotówkowe są mniej opłacalne niż kredyt samochodowy, głównie dlatego, że samochód stanowi dodatkowe zabezpieczenie. A w przypadku kredytu gotówkowego bank nie ma żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Więc ponosi większe ryzyko. Dlatego rekompensuje sobie to za sprawą oprocentowania i prowizji.

Poszukując kredytu odpowiedniego dla nas, warto przejrzeć wszystkie dostępne możliwe oferty i wybrać tę najlepszą. Możemy zrobić to samodzielnie albo skorzystać z dostępnych kalkulatorów kredytowych. W sieci znajdziemy też rankingi, które zbierają aktualne kredyty. W przypadku kalkulatora kredytowego, wpisujemy do niego nasze dane, a następnie w efekcie otrzymujemy wstępne kalkulacje w postaci wysokości raty czy kwoty udzielanego nam kredytu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas poszukiwania ofert? Przede wszystkim na koszty kredytu, czyli oprocentowanie czy prowizje. Parametry te bywają niekiedy zmienne, uzależnione są od kwoty kredytu, jak również zabezpieczeń czy produktów zaoferowanych nam przez bank. Dodatkowo warto wiedzieć, czy zaciągnięcie kredytu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Niektóre banki wymagają wykupienia dodatkowych produktów finansowych. Dlatego warto upewnić się, czy istnieje taka konieczność. A co ze sposobem spłaty? Na to też powinniśmy zwrócić uwagę, przede wszystkim dowiedzmy się, czy możemy wcześniej spłacić kredyt oraz czy za spóźnienie w spłacie grozi nam kara. Wszystkie z wymienionych czynników mogą stanowić dodatkowe koszty, dlatego jest to tak ważne, by o wszystko dopytać i wziąć pod uwagę podczas obliczania kosztów, które poniesiemy. Powoli nam to określić, czy zaciągany przez nas kredyt rzeczywiście jest korzystny.