« Warunki finansowe zwi… | Strona domowa |

Czy warto korzystać z lokaty?

środa, 31 lipiec 2019 at 10:11 am.

Coraz więcej osób decyduje się na oszczędzanie korzystają z lokat bankowych które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Banki przygotowały dla nas bardzo dużą ofertę lokat bankowych i warto się im przyjrzeć dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, aby wybrać dla siebie najbardziej korzystną ofertę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania a przy tym również pozwoli nam oszczędzić pieniądze i zarobić. Lokaty to bardzo prosty instrument oferowany nam przez wszystkie banki. Polega on na pożyczaniu pieniędzy do banku i uzyskiwanie z tego tytułu odsetek o określonej wysokości. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.

Lokaty bankowe są przede wszystkim korzystne dla nas, ale również bezpieczne. Jak się okazuje większość z nas trzyma swoje pieniądze na nie oprocentowanych kontach bankowych co nie jest dobrym rozwiązaniem. Oznacza, że nierzadko olbrzymie pieniądze, które mogłyby na nas pracować, bezczynnie spoczywają na zwykłym koncie i nic z tego nie mamy. Bez względu na to czy oprocentowanie danej lokaty będzie na poziomie jednego, dwóch czy nawet trzech procent, to zainwestowanie swoich pieniędzy na lokacie bankowej i tak oznacza dla nas zysk, pieniądze nie będą leżały bezczynnie na nieoprocentowanym koncie. Zysk z lokaty możemy obliczyć w bardzo łatwy sposób. Musimy jednak pamiętać, o tym że oprocentowanie lokat podawane jest w skali roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej będzie porównać lokaty na różne okresy. Ale gdyby nie były one oprocentowane w skali roku zdecydowanie ciężej byłoby nam konfrontować ze sobą poszczególne oferty i wybierać te które będą dla nas najlepsze. Żeby obliczyć zatem, ile zyskamy na wybranej przez nas lokacie, jak się okazuje wystarczy iloczyn kwoty lokaty i oprocentowania podzielić przez liczbę dni roku i następnie pomnożyć ją przez faktyczną liczbę dni utrzymywania pieniędzy na lokacie banku. Niestety pamiętajmy jednak o tym, że od tej sumy musimy jednak odjąć tak zwany podatek Belki, który wynosi dziewiętnaście procent, od zarobionych odsetek. Ten należy po prostu przemnożyć przez 0.19 i wówczas uzyskamy ostateczną sumę, która wpłynie do naszej kieszeni tylko dlatego, że trzymaliśmy swoje pieniądze na określonym koncie przez dłuższy czas. Jeżeli jednak mimo to nie potrafimy obliczyć ostatecznego zysku z lokaty w Internecie znajdziemy kalkulator odsetek, który w prosty sposób pozwoli nam obliczyć zysk, a nie skorzystamy z tego czynność tą wykona za nas pracownik banku.

Wiele osób przed skorzystaniem z lokaty zastanawia się, gdzie jest haczyk i dlaczego bank pozwala nam zarabiać za darmo? Pamiętajmy jednak, że bank to instytucja, która jest nastawiona na zysk. Bank żyje z pożyczania klientom pieniędzy. I w tej sytuacji pieniądze które zostaną w nim zdeponowane na lokacie, także zostaną pożyczone. Z tą różnicą, że my otrzymamy maksymalnie cztery procent od pożyczonej sumy, natomiast klient banku będzie musiał zapłacić o wiele więcej za to że pożyczy te pieniądze od banku. Do kosztów kredytu gotówkowego dojdzie również oprocentowanie, ale też opłaty związane z przygotowaniem kredytu czy też ubezpieczeniem.