Lokata a konto oszczędnościowe- co lepiej wybrać?

21 10 16 - 11:15 Użyte znaczniki: , , ,

Bardzo często stajemy przed wielkim dylematem, w jaki sposób najlepiej oszczędzać. Jedną z opcji jest lokata, jednakże czy jest ona bardziej korzystna dla potencjalnego klienta niż typowe konto oszczędnościowe? Które rozwiązanie pozwoli nam najpełniej korzystać ze swoich oszczędności w chwili kiedy będziemy tego najbardziej potrzebowali? Porady znajdziesz także na http://www.bezpiecznalokata.com/.

Pełen dostęp do środków- czyli konto oszczędnościowe i jego zalety

Konto oszczędnościowe daje nam możliwość korzystania ze swojego kapitału w dowolnym momencie i zawsze kiedy będziemy musieli pokryć jakiekolwiek nieprzewidziane wydatki, będzie ono bardzo pomocne. W zależności od banku oprocentowanie konta oszczędnościowego może się nieco różnić, jednakże jego górny poziom w granicach 3,5 % jest porównywany ze średnim oprocentowaniem lokaty. Jednakże pełen dostęp do pieniędzy zgromadzonych w takiej formie jak konto oszczędnościowe, przemawia właśnie za tym rozwiązanie. Nie zapominajmy jednak o tym, że podobne warunki użytkowania towarzyszą lokatom dynamicznym. Warto więc obie opcje dokładnie przeanalizować. Pamiętajmy także o tym, że podobnie jak w przypadku lokaty przy koncie oszczędnościowym najczęściej musimy zadeklarować konkretną wysokość comiesięcznych wpłat, jednakże na lokatę pieniądze wpłacamy jednorazowo. Można więc na koncie oszczędnościowym przez dłuższy okres wygenerować większe zyski

Zysk dla wytrwałych- lokata

Lokatę w odróżnieniu od konta oszczędnościowego zakładamy na dany czas i pieniądze wpłacamy jednorazowo. Rozwiązanie to jest bardziej odpowiednie dla osób, w przypadku których systematyczność nie jest zbyt duża. Przekazując konkretny kapitał na poczet lokaty musimy odczekać do czasu jej zakończenia aż będziemy mieli pełen dostęp do swoich funduszy. Jest jednak pewne odstępstwo od tej reguły a konkretnie lokata dynamiczna. Tutaj możemy zawsze i wszędzie skorzystać z pieniędzy bez utraty dodatkowych odsetek. O ile ta ostatnia nie jest zbyt wysoko oprocentowana, o tyle przy klasycznym rozwiązaniu tego typu możemy mówić już o górnym progu w granicach 8 %. Tak więc w odniesieniu do konta oszczędnościowego jest to dość wysoki poziom.

Podsumowując, oszczędzanie a konkretnie jego formę zawsze należy dopasować do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Tylko wówczas będziemy w pełni zadowoleni z wybranej przez nas metody oszczędzania a dodatkowo nie będzie dla nas zbytnio uciążliwa, a o to właśnie chodzi aby przy systematycznym oszczędzaniu nie męczyć się dodatkowo finansowo.