Kiedy dochodzi najczęściej do restrukturyzacji kredytów?

07 08 18 - 13:15 Użyte znaczniki: , , , , , ,

Nadmierne zadłużenie stwarza problemy nawet gospodarstwom domowym charakteryzującym się na pierwszy rzut oka bardzo pozytywną zdolnością kredytową. Restrukturyzacja kredytów to droga niezbędna do uratowania budżetu domowego, ale kiedy dochodzi do niej najczęściej i co pozwala uniknąć nadmiernych problemów formalno – ekonomicznych w perspektywie współpracy z bankami detalicznymi? W artykule zapoznasz się z podstawowymi czynnikami wywołującymi restrukturyzację kredytów i nauczysz się lepiej zarządzać spłatą krótko lub długoterminowego zadłużenia.

Nie przesadzaj z zadłużeniem i stale monitoruj zdolność kredytową

Większość problemów kredytobiorców rozpoczyna się w chwili przekroczenia potencjału zdolności kredytowej. Jeżeli zaciągasz kredyt gotówkowy, na który cię po prostu nie stać w danym momencie bardzo ryzykujesz. Do restrukturyzacji zadłużenia dochodzi bardzo często po nagłej utracie zatrudnienia, czy po wystąpieniu problemów osobistych. Banki detaliczne naturalnie przychylają się do naprawy budżetu domowego, jednak to najczęściej kosztowna operacja. Większość poważnych konsekwencji załatwia konsolidacja kredytów. Możesz postawić na dwie drogi konsolidacji. Z jednej strony kredytobiorcy wybierają obniżenie comiesięcznych zobowiązań w zamian za wydłużenie okresu obowiązywania umowy, a z drugiej zwiększają miesięczne raty, ale skracają umowy. Co się bardziej sprawdza? Na pewno pierwsza opcja, ponieważ pomimo droższego zobowiązania całkowitego masz znacznie lepszą płynność, przywracasz budżet domowy szybko do porządku bez wielkich konsekwencji. Pomyśl ponadto nad wartościowym ubezpieczeniem przy kredytach, nawet krótkoterminowych, ponieważ trudno przewidzieć, kiedy dotychczasowa sytuacja ekonomiczna ulegnie dynamicznym zmianom. Większość instytucji finansowych nastawia się całe szczęście na pomoc kredytobiorcom znajdującym się w mocno kryzysowej sytuacji, co widać szczególnie przy spłacie długoterminowych kredytów hipotecznych.

Pozytywna zdolność kredytowa decydująca przy restrukturyzacji

Restrukturyzacja zadłużenia to pojęcie uwzględnione nawet w najnowszych wydaniu ustawy o kredycie hipotecznym. Duże instytucje finansowe doskonale zdają sobie sprawę z problemów ekonomicznych klientów i nie rezygnują z ich profesjonalnego wsparcia. Naprawa budżetu domowego odbywa się zawsze przy zachowaniu jeszcze pozytywnej zdolności kredytowej. Z tego powodu warto dokładnie pilnować momentu, w którym posiadasz jeszcze pewien pozytywny potencjał ekonomiczny do rozwiązania problemów zadłużeniowych.